Αποφασισμένος για την πρόκριση ο Άρης κόντρα στη Νίζνι

Με πληρότητα στη σύνθεσή του και αποφασισμένος να «σφραγίσει» την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, είναι έτοιμος να υποδεχτεί στο Αλεξάνδρειο, στον επαναληπτικό αγώνα, για τον Β’ προκριματικό γύρο του Champions League, τη Νίζνι Νόβγκοροντ ο Αρης. Το παιχνίδι που θα αρχίσει στις 19:30 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά, ζωντανά, από το Novasports 1 (σ.σ. οι τρεις πρώτες ευρωπαϊκές υποχρεώσεις των «κίτρινων» μεταδόθηκαν μόνο από το επίσημο κανάλι του BCL στο Youtube).

Οι Θεσσαλονικείς διατηρούν το προβάδισμα από τη νίκη που κατέκτησαν στο πρώτο ματς, στη Ρωσία, με 65-63, σημαντικό «όπλο» τους αποτελεί το ότι ο Βαγγέλης Αγγέλου μπορεί να υπολογίζει στα πλάνα του όλους τους καλαθοσφαιριστές του, αλλά και το γεγονός πως αναμένεται να στηριχθούν, στην προσπάθεια για την επίτευξη του στόχου τους, από τους ενθουσιώδης φιλάθλους τους.

Στο πλαίσιο της σύντομης προετοιμασίας για την αναμέτρηση, η τεχνική ηγεσία ανέλυσε ενδελεχώς, με τη βοήθεια οπτικού υλικού, τα λάθη που έγιναν στην πρώτη μάχη, στο Νόβγκοροντ, επισημαίνοντας εμφατικά την ανάγκη να μην επαναληφθούν στο «Nick Galis Hall» και να φτάσει έτσι ο Αρης στη δεύτερη νίκη απέναντι στους Ρώσους.

Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα, εφόσον προκριθεί στον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, θα είναι η τσέχικη, Παρντούμπιτσε.

Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς για τον Β΄ προκριματικό γύρο του Basketball Champions League έχει ως εξής:

Β΄ προκριματικός γύρος – B΄ Αγώνες (27-28/9)

Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου

Εστουντιάντες (Ισπανία)-Τορούν (Πολωνία)

Παρασκευή, 28 Σεπτεμβρίου
Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) 19:30
Φρίμπουργκ Ολιμπίκ (Ελβετία)-Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)-Καντού (Ιταλία)
Κάρχου (Φινλανδία)-Λουκόιλ (Βουλγαρία)
Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σαρλερουά (Βέλγιο)

Στους Α΄ αγώνες για τον Β΄ προκριματικό γύρο του Basketball Champions League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Λουκόιλ (Βουλγαρία)-Κάρχου (Φινλανδία) 88-93

Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)-Άρης (ΕΛΛΑΔΑ) 63-65

Τορούν (Πολωνία)-Εστουντιάντες (Ισπανία) 60-68

Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)-Φρίμπουργκ Ολιμπίκ (Ελβετία) 67-72

Καντού (Ιταλία)-Αντβέρπ (Βέλγιο) 76-84

Σαρλερουά (Βέλγιο)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία) 59-61

error: Content is protected !!