Άξιζε τη νίκη ο Άρης – Το χαμένο πέναλτι «έσωσε» τον Ατρόμητο (0-0)

Στη ρεβάνς μπορεί να προκριθεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ισόπαλο δίχως τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα σε Άρη και Ατρόμητο, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, που διεξήχθη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Χαμένο πέναλτι, αλλά και αρκετές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς στο Περιστέρι, την οποία ο σοβαρός Άρης μπορεί να «καθαρίσει».

Ο Μπρούνο Γκάμα σημάδεψε… δοκάρι από το σημείο του πέναλτι και το τελικό 0-0 του «Κλεάνθης Βικελίδης» άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με τις δύο ομάδες να λύνουν τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς του Περιστερίου.

Ο πολύ καλό διαβασμένος Ατρόμητος, «μπλόκαρε» τον Αρη, στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κίτρινους να έχουν μία μόλις καλή στιγμή, αυτή του Ντιγκινί στο 15′ όταν ο Νταβιώτης έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Η καλή ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων, σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Χαρίση, «βραχυκύκλωσαν» τον Αρη που δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Περιστεριώτικης ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης ανέβασε την ένταση, αύξησε την πίεση και δημιούργησε πολλούς κινδύνους στα αντίπαλα καρέ. Στο 51′ οι Κίτρινοι «φωνάζουν» για πέναλτι σε χέρι του Κατράνη, όμως ο Βάτσιος με την υπόδειξη του VAR έδειξε «παίζετε». Στο 63′ ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ματίγια από τον Βέλλιο. Ο Μπρούνο Γκάμα, όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μέγερι, χάνοντας την πιο μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα… πρόκρισης στην ομάδα του.

Ο Ατρόμητος που έψαχνε τη δική του στιγμή στο παιχνίδι την είχε στο 78′ με τον Ούμπιδες όμως αν και από πλεονεκτική θέση να σουτάρει πάνω στον Κόρχουτ. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε του αγώνα, με τους φιλοξενούμενος να μένουν σαφώς πιο ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα αυτό.

Πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, sdna