Έπος ΠΑΟΚ: Ευρώπη και τον Μάρτιο – Πέρασε για πρώτη φορά στα πέναλτι!

Στην επόμενη φάση ο δικέφαλος με πρόκριση θρίλερ επί της Μίντιλαντ στα πέναλτι

Έγραψε ιστορία! Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά πέρασε στα πέναλτι, για πρώτη φορά θα παίξει Μάρτιο στην Ευρώπη και δικαιούται να ονειρεύεται ακόμα περισσότερα.

Σε ένα ματς – θρίλερ που κρίθηκε στα πέναλτι, ο ΠΑΟΚ πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο της πρόκρισης, νικώντας αρχικά με 2-1 στην κανονική διάρκεια την Μίντιλαντ και στη συνέχεια ευστοχώντας 5 στα 5 πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να έχει αποκρούσει το πρώτο πέναλτι των Δανών.

Μπορεί να μετρούσε 180 λεπτά παιχνιδιού χωρίς γκολ, ωστόσο, απέναντι στη Μίντιλαντ δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε γκολ και μάλιστα από νωρίς, γνωρίζοντας πως μπορεί να θέσει με ένα γρήγορο τέρμα νέα δεδομένα στη ρεβάνς με τη Μιντίλαντ μετά το 1-0 της Δανίας. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επιστράτευσε εμπειρία και προσωπικότητα, στήριξε δημόσια τον Τσόλακ μετά την απώλεια του Άκπομ και εκπόνησε ένα πλάνο που λειτούργησε -εκ του αποτελέσματος- άψογα.

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε με το «καλημέρα» τα ηνία του ματς, περιόρισε τη Μίντιλαντ σε έναν πιο παθητικό ρόλο, γνωρίζοντας βέβααι πως μπορεί να του κάνει μεγάλη ζημιά στην κόντρα επίθεση, όπως φάνηκε στο 18΄με το Σίστο, αλλά και δύο λεπτά αργότερα με την τρομακτική ευκαιρία, αστοχώντας από θέση βολής απέναντι στον Πασχαλάκη.

Η συνέχεια όμως ήταν υπόθεση για έναν. Για τον ΠΑΟΚ. Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από επιμονή και εξαιρετική προσπάθεια του Τσόλακ, ο οποίος αν και πεσμένος στο ύψος της μικρής περιοχής, δεν εγκατέλειψε τη φάση και έβγαλε τη μπάλα για τον Αντρίγια που πλάσαρε τον Όλαφσον για το 1-0.

Το καλύτερο όμως το κράτησε για αργότερα, για την ακρίβεια για το 26΄, όταν μίλησε η κλάση του Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με μία… φωτοβολίδα, έστειλε τη μπάλα στο δεξί γάμα της Μίντιλαντ, διαμορφώνοντας με ένα απίστευτο γκολ το 2-0. Επί της ουσίας, στο μεσοδιάστημα του α΄ημιχρόνου που ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, μετουσίωσε την ανωτερότητά του σε σκορ πρόκρισης.

Η Μίντιλαντ προσπάθησε να βρει τα πατήματά της, πόνταρε στα αριστερά με τον Παουλίνιο για να τρέξει και να δημιουργήσει ρήγματα στον ΠΑΟΚ αλλά με το δείκτη του σκορ στο 2-0 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Όπως ήταν αναμενόμενο και δεδομένης της δυσαρέσκειας που υπήρχε από τον Μπο Χένρικσεν, η Μίντιλαντ προχώρησε σε τρεις αλλαγές με την έναρξη του β΄μέρους, σε μία αναπροσαρμογή εικόνας προκειμένου να βρει το γκολ που θα οδηγούσε το ματς, σε πρώτη ανάγνωση, στην παράταση. Ο ΠΑΟΚ δεν φάνηκε διατεθειμένος να πουλήσει φθηνά τον εαυτό του και τα όσα είχε «χτίσει» στο α΄μέρος, δημιουργώντας προϋποθέσεις ακόμη και για ένα τρίτο γκολ.

Από τη στιγμή που το γκολ δεν ερχόταν, γνωρίζοντας πως τον εγκαταλείπουν και οι δυνάμεις του, παρά τις όποιες αλλαγές από πλευράς Ραζβάν Λουτσέσκου, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να «σβήσει» το ματς, αν και η Μίντιλαντ έστελνε τα μηνύματά της, βρίσκοντας απέναντί της τον Πασχαλάκη. Για τους Δανούς το ζητούμενο, όσο περνούσε η ώρα, ήταν να βρουν τον τρόπο να στείλουν σε πρώτη φάση το ματς στην παράταση. Και στόχος επετεύχθη στο 80΄ όταν ο Μέγιερ έβγαλε επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά και ο Χεγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Η Μίντιλαντ δεν σηκώνει… εφησυχασμό και φρόντισε να δείξει εκ νέου τα δόντια της μέσα σε δύο λεπτά, με την κεφαλιά του Σβιατσένκο να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη αλλά και τους γηπεδούχους που «τιμωρήθηκαν» ήδη μία φορά σκληρά για τη διαχείρισή τους. Με το γκολ των Δανών, το βράδυ αποδείχθηκε μεγάλο στην Τούμπα και το ματς οδηγήθηκε αναμενόμενα στην παράταση.

Από το πρώτο μέρος της παράτασης, μπορεί οι Θεσσαλονικείς να μην βρήκαν αυτό που έψαχναν αλλά έβγαλαν φάσεις, ανέκτησαν κάτι από την ψυχολογία τους και φάνηκε πως είναι η ομάδα που ψάχνει το γκολ σε αντίθεση με τους Δανούς που κινήθηκαν πιο συντηρητικά στην προοπτική της διαδικασίας των πέναλτι. Και βάσει της εικόνας και του β΄μέρους, ΠΑΟΚ και Μίντιλαντ οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα.

Πρώτος ανέλαβε ο Τσόλακ, νικώντας τον Όλαφσον για το 1-0, όχι όμως και ο Μέγιερ, με τον Πασχαλάκη να του βάζει stop! Ο Σίντκλεϊ διαμόρφωσε το 2-0 από την άσπρη βούλα, με τον Άντερσον να μειώνει σε 2-1. 3-1 για τον ΠΑΟΚ στη ψυχοφθόρα διαδικασία με τον Σβαμπ και απάντηση από τον Ντιρ για το 3-2. Τέσσερα στα τέσσερα για τον ΠΑΟΚ με τον Μιτρίτσα και ακόμη μέσα στο παιχνίδι η Μίντιλαντ με τον Λιντ για το 4-3. Τελευταίος στη σειρά ο Κούρτιτς και 5-3… η σεμνή τελετή έλαβε τέλος!

Το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια του ΠΑΟΚ.