Γιορτή με 20.000 καλεσμένους του Άρη στο Βικελίδης! (video)

Στην επιστροφή του στο «Κλ. Βικελίδης» ο Άρης μπροστά στους τουλάχιστον 20.000 «τρελούς» οπαδούς του, ήταν ουσιαστικός και με τα γκολ των Γιουνές-Γκαρσία και επικράτησε άνετα 2-0 του Λεβαδειακού. Με το «3 στα 3» οι κίτρινοι συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας και αποτελούν ήδη την ευχάριστη έκπληξη του πρωταιθλήματος.

Ο Άρης συνεχίζει απτόητος στη Superleague ενισχύοντας το ντελίριο ενθουσιασμού που χαρακτηρίζει τους φίλους του. Οι «κίτρινοι» πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στον Λεβαδειακό, με τον Ματέο Γκαρσία να εξελίσσεται σε μορφή του αγώνα έχοντας συμπαραστάτη τον Χουλιάν Κουέστα ο οποίος διαφύλαξε την εστία του στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαρκόφσκι.

Όπως συνηθίζει, ο Άρης επιδίωξε να αποκτήσει την κατοχή της μπάλας και η αλήθεια είναι ότι δεν είχε ιδιαίτερη δυσκολία στο να τα καταφέρει. Η διάταξη και η λογική του Λεβαδειακού ήταν ξεκάθαρη καθώς ο βασικός στόχος του Άκη Μάντζιο ήταν να καταστρέψει το passing game των «κίτρινων». Και η αλήθεια είναι ότι το πέτυχε καθώς ο Άρης – μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ματίγια στο 2ο λεπτό όπου η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Επασί – ήταν απειλητικός κυρίως στο transition game ή από ατομικό λάθος παίκτη του Λεβαδειακού. Όπως αυτό του Ζησόπουλου στο 12ο λεπτό από το οποίο ο Γιουνές βρέθηκε σε θέση βολές από πλάγια θέση αλλά η εκτέλεση του Τυνήσιο ήταν κακή.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Ο Άρης δεν κατάφερε να βάλει στην εξίσωση του παιχνιδιού τον Μπρούνο Γκάμα καθώς ο Πορτογάλος δεν βρήκε χώρους δράσης, αλλά στο 16ο λεπτό είδε την κίνηση του Γιουνές χωρίς την μπάλα. Και πάλι όπως ο Επασί αντέδρασε υποδειγματικά στο σουτ του Τυνήσιου. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να απειλήσει μέσα από τις πρωτοβουλίες είτε του Σουμπίνιο είτε του Νανγκίς από την αριστερή πλευρά. Ο Μαρκόφσκι ξέφυγε μόλις μια φορά από την επιτήρηση του Βέλεθ, στο 18ο λεπτό, και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Κουέστα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Για να φθάσουμε στο 21ο λεπτό όπου ο Ματέο Γκαρσία πέρασε ανάμεσα από τους Τσαμπούρη, Σαβαντόγκο ο τελευταίος μπήκε αργά στη φάση… πήρε τα πόδια του Αργεντίνου και ο Τάσης υπέδειξε πέναλτι δίχως δεύτερη σκέψη. Ο Χαμζά Γιουνές εκτέλεσε εύστοχα και ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό.

Ο Άρης είχε μία ακόμη κλασική ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όταν μετά από συνεργασία των Ματέο Γκαρσία-Μπρούνο Γκάμα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Επασί αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού είχε σωστή αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο στο τελευταίο 10πτο, στηρίχθηκαν κυρίως στην αριστερή πλευρά τους και στον Νανγκίς. Μέσα από ενέργεια του τελευταίου ο Σαβαντόγκο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η εκτέλεσή του από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν απογοητευτική.

Ο Άρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι. Και θα μπορούσε να το είχε καταφέρει σε λίγα λεπτά αλλά η σέντρα του Ντιγκινί από τη δεξιά πλευρά ήταν αρκετά δυνατή για τον Χαμζά Γιουνές ο οποίος ήταν ανενόχλητος στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού. Για να φτάσουμε στο 57ολεπτό όπου μετά από εκτέλεση φάουλ του Μενέντεζ, ο Επασί άγγιξε την μπάλα, αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ματέο Γκαρσία σε κενή εστία έκανε το 2-0. Υπό αυτές τις συνθήκες, ο Λεβαδειακός (μέχρι τότε τα περίμενε όλα από τους Σουμπίνιο, Νανγκίς), ανέβασε τις γραμμές του ψάχνοντας τη φάση που θα τον έβαζε και πάλι στο παιχνίδι.

Ένα πέναλτι που το είδε μόνο ο διαιτητής!

Στο 63ο λεπτό ο Άρης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματά του καθώς μετά από σέντρα του Ματέο Γκαρσία, ο Γιουνές είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Για να ακολουθήσει η φάση που λίγο έλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα. Στη βαθιά μπαλιά του Όμο ο Μαρκόφσκι έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε… αξιοθαύμαστη βουτιά εντός της περιοχής και ο Τάσης υπέδειξε πέναλτι θεωρώντας ότι υπήρχε επαφή με τον Δεληζήση. Ο Μαρκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση, επέλεξε τη δεξιά γωνία και ο Κουέστα απέκρουσε διαβάζοντας τη σκέψη του επιθετικού του Λεβαδειακού.

Στο τελευταίο 20πτο ο Άρης ήταν χαλαρός, με πολλά ατομικά λάθη και ο δε Λεβαδειακός έχοντας ανεβάσει τις γραμμές του ουσιαστικά απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν μπει στο παιχνίδι στο 80ο λεπτό όταν ο Σαβαντόγκο επιχείρησε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση εντός της περιοχής ή ακόμη στο 85ο λεπτό, αλλά τόσο στην πρώτη περίπτωση όσο και στη δεύτερη με το σουτ του Μανγκά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Για τον δε Άρη, είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά – έγινε και στον αγώνα με τη Λάρισα – που παίζει «σβηστός» θεωρώντας ασφαλές σκορ το 2-0.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Δεληζήσης, Βέλεθ, Μπρούνο Γκάμα (Άρης), Νανγκίς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (Λεβαδειακός).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεζ, Μπάσα, Ματίγια (76’ Σιώπης), Ντιγκινί (84’ Παυλίδης), Μπρούνο Γκάμα (68’ Κολάσο), Ματέο Γκαρσία Γιουνές

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Επασί, Φαβάρο, Σουλαϊμόν, Νανγκίς (76’ Μανγκά), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Ντιόγκο (53’ Χατζηλάμπρος), Σαουαντόγκο, Μητρόπουλος (85’ Ιωαννίδης), Σουμπίνιο.