Ήττα ΠΑΟΚ 1-0 στη Δανία: Ελπίδα για ανατροπή – πρόκριση στην Τούμπα (VIDEO)

Ήττα για το δικέφαλο στη Δανία

Το εισιτήριο της δεύτερης θέσης των ομίλων του Conference League έφερε εκ νέου τον ΠΑΟΚ στη Δανία, αυτή τη φορά προκειμένου να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μίντιλαντ. Μία ομάδα επικίνδυνη, εκνευριστικά πειθαρχημένη στο γήπεδο αλλά και άκρως κυνική στο παιχνίδι της, όπως φάνηκε και από το α΄ημίχρονο, βρίσκοντας από νωρίς τη φάση που της έδωσε το γκολ και «εγκλώβισε» σε μία νευρικότητα τον αντίπαλο της.

Απέναντι στον ΠΑΟΚ, η Μίντιλαντ έκανε αυτό που ξέρει καλά. Αξιοποίησε τα άκρα της, δίνοντας πλάτος στο παιχνίδι της με έναν key player, τον Εβάντερ. Με μια εξαιρετική μπαλιά, ο μέσος της Μίντιλαντ άλλαξε παιχνίδι στα δεξιά, ο Άντερσον πήρε μέτρα στο γήπεδο και απόντος του Σίντκλεϊ, με ωραίο πλασέ, «χτύπησε» για το 1-0 στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε ένα μομέντουμ που οι Δανοί ενδεχομένως να πατούσαν περισσότερο την περιοχή του ΠΑΟΚ αλλά αδυνατούσαν να απειλήσουν επί της ουσίας. Για την ακρίβεια, μόλις δύο λεπτά νωρίτερα, οι Θεσσαλονικείς είχαν καταγράψει τη μεγάλη ευκαιρία με εκφραστή τον Αντρίγια από πλάγια θέση, κατόπιν εξαιρετικής προσπάθειας του Μιτρίτσα που σύγκλινε στον άξονα, αλλά ο Όλαφσον φώναξε παρών. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε μία ακόμη υποψία ευκαιρίας με την κεφαλιά του Τσιγγάρα αλλά εν γένει κινήθηκε σε ρηχά νερά δημιουργικά και επιθετικά.

Το 1-0, όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος στο α΄μέρος, ήταν αρκετό για τους «Μαύρους Λύκους» που θεωρητικά είχαν βρει αυτό που ήθελαν, έριχναν τον ΠΑΟΚ εύκολα στο λάθος και κρατούσαν χωρίς πίεση το προβάδισμα που τους έδινε η πρώτη τους ευκαιρία στο ματς.

Με τον Μπίσεσβαρ να παίρνει θέση στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης αντί του Μιτρίτσα, ως μια πρώτη διορθωτική κίνηση από πλευράς Ραζβάν Λουτσέσκου, ξεκίνησε το β΄μέρος στο MCH Arena. Ο πρώτος λόγος ανήκε στους Δανούς αλλά βρήκαν απέναντί τους τον Πασχαλάκη στη φάση του 50′ όταν ο Ίσακσεν απείλησε με αξιώσεις, αφυπνίζοντας τους Θεσσαλονικείς που ενέτειναν την πίεση τους στη συνέχεια αλλά δεν πήραν το παραμικό…

Λίγο πριν συμπληρωθούν 70 λεπτά παιχνιδιού, ο Λουτσέσκου ενεργοποίησε τον Βιεϊρίνια αριστερά και μπροστά, πέρασε ως επιτελικό τον Μπίσεσβαρ, απέσυρε τον Σβαμπ και κινήθηκε στα χαφ με Αουγκούστο – Τσιγγάρα, σε μία προσπάθεια να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το γκολ της ισοφάρισης, την ώρα που η Μίντιλαντ περιοριζόταν σε διαχείριση υλικού, φρεσκάροντας πρόσωπα.

Φουλ της επίθεσης στο τελευταίο δεκάλεπτο από τον ΠΑΟΚ με Καντουρί και Σοάρες, με τον Λουτσέσκου να τα παίζει όλα γι΄όλα παλεύοντας με κάθε τρόπο να βρει τον τρόπο να διασπάσει τους εξαιρετικά στημένους Δανούς ενώ ο Τσόλακ ήταν το τελευταίο χαρτί του Ρουμάνου που εν τέλει δεν βρήκε με την ολοκλήρωση του ματς αυτό που έψαχνε. Απεναντίας, στο 90′ η Μίντιλαντ κατέγραψε και δοκάρι με το σουτ του Τσαρλς που θα μπορούσε να… τελειώσει τους Θεσσαλονικείς, με τις δύο ομάδες να λύνουν οριστικά τις διαφορές του σε μία εβδομάδα ακριβώς στο γήπεδο της Τούμπας. Με τη διαφορά πως η Μίντιλαντ έχει σαφώς τον πρώτο λόγο και το 1-0 που «κουβαλά» από το σπίτι της αλλά θα πρέπει να υπολογίσει την παράμετρο… Τούμπα!