Κυπελλούχος στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός: 73-81 στον τελικό τον ΠΑΟ

Μεγάλη ανατροπή και κυπελλούχοι οι ερυθρόλευκοι

Με μία φοβερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 81-73 στον τελικό του Final Four στο Κύπελλο μπάσκετ και σήκωσε την πρώτη κούπα της σεζόν στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου της Κρήτης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος για τριάντα λεπτά, βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους (59-47 στο 25′), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός επιστράτευσε την άμυνα του στην τελευταία περίοδο, “έδεσε” τα χέρια των παικτών του Πρίφτη και κατάφερε να κάνει μία φοβερή ανατροπή, φτάνοντας στην κατάκτηση του τροπαίου.

Το αξιοσημείωτο του αγώνα είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σημειώσει ούτε ένα καλάθι στην τέταρτη περίοδο! Πέτυχε μόλις 6 πόντους κι αυτοί ήρθαν από βολές στο φινάλε. Μέχρι και 2:36 πριν το τέλος του αγώνα, οι πράσινοι ήταν κολλημένοι στους 67 πόντους της τρίτης περιόδου, αδυνατώντας να βρουν τον διάδρομο προς το ερυθρόλευκο καλάθι.

Τόμας Γουόκαπ και Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν οι παίκτες που έφεραν τούμπα την αναμέτρηση στο φινάλε με την ενέργεια τους στην άμυνα και τις αποφάσεις τους στην επίθεση, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ κι ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήταν αυτοί που οδήγησαν τους Πειραιώτες στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντόρσεϊ με 21 πόντους κι ένα κρίσιμο τρίποντο λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Καθοριστικός ήταν κι ο Βεζένκοφ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από πλευράς ηττημένων, ο Νέντοβιτς σημείωσε 23 πόντους αλλά με 4/15 τρίποντα, ενώ ο Παπαγιάννης έκανε double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αυτό είναι το 10ο Κύπελλο Ελλάδας για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επέστρεψε στον θρόνο μετά από έντεκα χρόνια αναμονής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Κορομηλάς – Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 16/28 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 17/19 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 22/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.