Μεγάλος νικητής ο ΠΑΟΚ στη Ρόδο – Σήκωσε άξια το Κύπελλο! (ΦΩΤΟ + VIDEO)

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του το κύπελλο βόλεϊ των ανδρών. Μετά τους δύο συγκλονιστικούς χθεσινούς ημιτελικούς του final-4, στο Φαληράκι της Ρόδου, ο τελικός δεν είχε ανάλογο σασπένς, καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν εμφανώς ανώτερος και έφτασε άνετα στη νίκη με 3-0 σετ επί του Ηρακλή. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε φυσικά η υπερπροσπάθεια του «Γηραιού» στο χθεσινό ματς με τον Παναθηναϊκό, αλλά και ο τραυματισμός του Αποστόλη Αρμενάκη, στο 11-10 του πρώτου σετ, που στέρησε από τον Ηρακλή το βασικότερο επιθετικό του «όπλο». Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ουτσίκοφ με 23π., αν και το βραβείο του MVP κατέληξε στα χέρια του Ραφαήλ Κουμεντάκη, μεγάλου πρωταγωνιστή στο χθεσινό ημιτελικό με τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν μαζί στο σκορ μέχρι και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μετά τον τραυματισμό του Αρμενάκη, ο Δημήτρης Εφραιμίδης πέρασε ως διαγώνιος, με τους Τζιουμάκα, Μούχλια στα άκρα. Ο ΠΑΟΚ με αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση και με τον Ουτσίκοφ να έχει 8 πόντους «πάτησε γκάζι» και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε και προηγήθηκε 9-7. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ (8ο) και ο άσος του Βάλκιερς έφεραν τον «δικέφαλο» στο +2 (11-9), με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +8 (20-12) με εντυπωσιακή επίθεση του Γκιόν. Το σετ έκλεισε για τον ΠΑΟΚ με 25-16, με την ομάδα του Ρίτσι να έχει 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 34% του Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα κέρδισε εύκολα και το τρίτο σετ με 25-18 και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου. Ο Ουτσίκοφ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση και, σε συνδυασμό με το μπλοκ-άμυνα που δούλευε στην εντέλεια, ο ΠΑΟΚ «έχτισε» σταδιακά διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Δείτε φωτογραφίες (ΑΠΕ-ΜΠΕ) και βίντεο (sdna) από τα τρελά πανηγύρια!

Τα σετ: 25-18, 25-16, 25-18

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Θεμελής

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 27 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Βάλκιερς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ.), Γκιόν 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ.), Ουτσίκοφ 23 (21/31 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 20% υπ.), Σαφράνοβιτς, Στίγγας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Αρμενάκης 3 (3/4 επ.), Εφραιμίδης 9 (9/30 επ., 30% υπ.), Μούχλιας 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ.), Προύσαλης, Σμαραγδής 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 54% υπ.), Τζιουμάκας 4 (4/17 επ., 33% υπ.), Μπουράκης (100% υπ.), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ