ΠΑΟΚ – Άρης: Δίκαιη μοιρασιά με 1-1 στο ντέρμπι Θεσσαλονίκης (Video)

Ένα ντέρμπι από τα παλιά παίχτηκε στην Τούμπα, όπου ΠΑΟΚ και Άρης μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι του Πέλκα, ενώ ακριβώς στη λήξη του ημιχρόνου ο Άρης ισοφάρισε. Κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Κίτσιου στο 60’, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες, ενώ Χατσερίδης, Ελ Καντουρί και αποχώρησαν στο ημίχρονο με μικροτραυματισμούς.

Δυνατά μπήκε στο πρώτο ημίχρονο ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ, παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς, χωρίς όμως να δημιουργεί κάποια κλασική ευκαιρία. Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς στο 25’, όταν μετά από τη σέντρα του Ελ Καντουρί η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιούνες, αναγκάζοντας τον Σιδηρόπουλο να δείξει το σημείο του πέναλτι. Ο Πέλκας με ψύχραιμο χτύπημα, αξιοποίησε το πέναλτι από το λάθος του αμυντικού του Άρη και άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο Άρης άρχισε να κερδίζει μέτρα και να δημιουργεί ευκαιρίες. Ακριβώς στο κλείσιμο του ημιχρόνου, μετά από τραγικό λάθος του Χατσερίδη, ο Ματέο Γκαρσία πήρε την ασίστ από τον Γιούνες και με ωραίο σουτ έγραψε την ισοφάριση, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο υπήρχε διάθεση και από τις δυο ομάδες να παιχθεί ποδόσφαιρο, με τον Δικέφαλο πιο… ορεξάτο δημιουργικά αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Όλα αυτά βέβαια μέχρι την στιγμή της αποβολής του Κίτσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά αγώνα.

Ο Άρης πήρε αυτοπεποίθηση και έμοιαζε να διαχειρίζεται άψογα το ματς, μεταφέροντας την πίεση στον ΠΑΟΚ που δεν ήθελε να δώσει την παραμικρή υποψία λάθους και τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο του Πρίγιοβιτς.

To 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που σφράγισε την πρώτη προσπάθεια των δύο ομάδων στην κούρσα του Κυπέλλου Ελλάδος, παίρνοντας από ένα βαθμό!

Δείτε τα γκολ σε βίντεο.

Επεισόδια πριν το παιχνίδι

Αιφνιδιαστική επίθεση έξω από το γήπεδο της Τούμπας πραγματοποίησε ομάδα ατόμων με καλυμμένα χαρακτηριστικά εναντίον σταθμευμένων οχημάτων των ΜΑΤ, στο ύψος της Θύρας 7 όπου βρίσκεται η μπουτίκ του Δικεφάλου, λίγο πριν αρχίσει το ματς.

Η επίθεση έγινε με την ομάδα ατόμων να εκτοξεύει μολότοφ προς τις κλούβες των ΜΑΤ και τις αστυνομικές δυνάμεις να απαντούν με χρήση χημικών και κρότου λάμψης. Η ατμόσφαιρα στο σημείο έγινε αποπνικτική για αρκετή ώρα.