ΠΑΟΚ: Έσωσε το αήττητο στο 101′ ο αρχηγός… 2-2 με ΠΑΟ!

Μεγάλη εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό μέσα στην Τούμπα – Τρομερός Βιεϊρίνια με δύο γκολ για τους πρωταθλητές – Αποβλήθηκε ο Δώνης στο τέλος

Αυτό κι αν ήταν ντέρμπι! Κόντρα στα προγνωστικά που τον είχαν καταδικασμένο και παρά το γεγονός ότι διανύει μία από τις δυσκολότερες περιόδους της ιστορίας του ο Παναθηναϊκός ήταν, είναι και θα είναι… σύλλογος μεγάλος, κι όχι μόνο έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ αλλά χρειάστηκε ένα πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 90+11’ για να διασώσει το αήττητο σερί του στην αποψινή χορταστική ισοπαλία (2-2) των δύο ομάδων στο γήπεδο της Τούμπας.

Από το ξεκίνημα του ντέρμπι ήταν φανερό ότι ο Παναθηναϊκός εξέπληξε στον ΠΑΟΚ με τον τρόπο που προσέγγισε το ντέρμπι και δη με την τακτική επιλογή του Δώνη να πιέσει ψηλά στο αμυντικό του τρίτο τον «Δικέφαλο» και να τον κοιτάξει ποδοσφαιρικά στα μάτια.

Οι «πράσινοι» εγκλώβισαν στο πρώτο ημίχρονο το χτίσιμο του παιχνιδιού των γηπεδούχων με το ασφυκτικό πρέσινγκ που εφάρμοσαν και είναι χαρακτηριστικό ότι τις περισσότερες φορές ο τερματοφύλακας Ζίβκοβιτς αναγκάζονταν να διώξει τη μπάλα με μακρινές μεταβιβάσεις.

Η βαθμολογική διαφορά των δύο αντιπάλων δεν φαινόταν έπ’ ουδενί στο χορτάρι της Τούμπας, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ρυθμού με την κατοχή της μπάλας να είναι υπέρ του (47%-53%) και το πάθος των παικτών του για κάθε μπάλα να είναι εξόφθαλμο.

Ως συνέπεια του παραπάνω γεγονότος ήταν να κλείσει το πρώτο μισό του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο σκορ, ανεξαρτήτως εάν το γκολ προέκυψε από ένα τραγικό του Ανχελ Κρέσπο που γύρισε… χαλαρά τη μπάλα προς τον Ζίβκοβιτς στο 44’, μη περιμένοντας ότι ο Ζαχίντ θα κυνηγήσει τη φάση από την μπαλιά στο χώρο του Γιόχανσον.

Ο Ζαχίντ όχι μόνο μπήκε «σφήνα» στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ αλλά τσίμπησε ιδανικά τη μπάλα πάνω στην έξοδό του και εν συνεχεία την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φερέιρα προέβη σε διπλή αλλαγή (Βιεϊρίνια αντί Λημνιού και Καντουρί αντί Στοχ) και στο 64’ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Ακπομ αντί του Αουγκούστο.

Ενα λεπτό αργότερα (65’) ο ΠΑΟΚ, που είχε κλείσει τον Παναθηναϊκό στα καρέ του από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε στην ισοφάριση με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του αρχηγού του Βιεϊρίνια (1-1).

Ο Δώνης «απάντησε» με τροποποίηση του σχηματισμού σε 3-5-2 για το τελευταίο 20λεπτο του ματς, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει την πολιορκία του και να έχει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 77’ σε κεφαλιά του Μάτος που τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Διούδη.

Στο 87’ ο Διούδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ και Ιγκανσον και στην αντεπίθεση ο Ινσούα έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μακέντα που βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς και δεν λάθεψε, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (1-2).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τη φάση του 90+6’ και πρωταγωνιστές τους Κουρμπέλη και Κρέσπο εντός περιοχής να οδηγεί τον διαιτητή στο VAR. Η απόφασή του για πέναλτι έφερε τον Βιεϊρίνια απέναντι στον Διούδη.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών στο 90+11’ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.

Πηγή: sdna.gr