ΠΑΟΚ: Ήττα με 1-0 στο ΟΑΚΑ – Εν αναμονή της απόφασης

Δύο φορές επικράτησε η ΑΕΚ του ΠΑΟΚ στα play off, αφού μετά τη νίκη της στην Τούμπα με 1-0, επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ και στο ΟΑΚΑ. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει την Ένωση προσωρινά στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας, όμως αναμένει την ετυμηγορία για το ματς Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Τάσος Μπακασέτας στο 43ο λεπτό.

Ήταν ένα από τα καλά ματς των play off με γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες. Μόλις στο 6΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κρέσπο από προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου. Ο άγραφος «νόμος» επιβεβαιώθηκε, αφού ο Λάζαρος ανέλαβε την εκτέλεση και αστόχησε!

Στο 12΄ ο Χαρίσης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 23΄ από λάθος του Μπρκιτς ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία. Ο ίδιος παίκτης, όμως, άνοιξε το σκορ σε ένα κομβικό σημείο. Με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπρκιτς στο 43΄ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο ημίχρονο.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν χειρότερο ποιοτικά, αλλά σημαδεύτηκε από δύο πολύ σοβαρά διαιτητικά λάθη. Στο 55΄ ο Μάνταλος ανέτρεψε από πίσω τον Πέδρο Ενρίκε πριν μπει στην περιοχή, σε κλασικό μαρκάρισμα για κίτρινη κάρτα. Θα ήταν η δεύτερη για τον αρχηγό της ΑΕΚ, όμως ο ρέφερι δεν καταλόγισε καν την παράβαση. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Μάνταλο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Λέο Μάτος λίγο πριν μπει στην περιοχή κι ενώ βρισκόταν απέναντι στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ. Τυπική περίπτωση κόκκινης κάρτας, αφού ο αμυντικός δεν έκανε κίνηση να βρει τη μπάλα και στέρησε προφανή ευκαιρία για γκολ. Όμως, ο Θάνος τού χαρίστηκε παρατηρώντας τον απλώς με κίτρινη. Το φάουλ που κέρδισε, εκτέλεσε με «κεραυνό» ο Μάνταλος αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ κι έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Γενικα η ΑΕΚ απείλησε περισσότερο από το 70΄ και μετά, όμως αδυνατούσε να «τελειώσει» το ματς, παρότι είχε πολύ καλές στιγμές με τον Πέτρο τον Μάνταλο και τον Αραούχο.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, αποδείχθηκε για ακόμα μία φορά κατώτερος των περιστάσεων στο ΟΑΚΑ. Δεν ήταν ικανός να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ η απουσία του Σακόφ από το κέντρο ήταν κάτι παραπάνω εμφανής. Ετσι, η ΑΕΚ έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη που σημαίνει ότι με νίκη επί του Πανιωνίου την Τετάρτη μπορεί να πάρει την πρώτη θέση, εφόσον ο ΠΑΟΚ δε νικήσει τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Γιόχανσον – Τζάλμα Κάμπος, Ενρίκε, Πρίγιοβιτς, Χαρίσης, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο

Κόκκινη: Μαλεζάς (90+6΄ – δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας (83΄ Γκάλο), Χριστοδουλόπουλος (63΄ Γιόχανσον), Αραούχο (87΄ Πέκχαρτ).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Μπρκιτς, Μάτος (82΄ Κουλούρης), Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Χαρίσης, Κάνιας, Τσίμιροτ (70΄ Πέλκας), Κάμπος (33΄ λ.τρ. Πέδρο Ενρίκε), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.