Σαρωτική η Αγγλία: 6-2 το Ιράν – «Έπεσε» το ΑΝΤ1+

Τα “Τρία Λιοντάρια” «άγγιξαν» το απόλυτο ρεκόρ τους, το οποίο είχε σημειωθεί στην προηγούμενη διοργάνωση, καθώς το 2018 στη Ρωσία είχαν νικήσει 6-1 τον Παναμά

Το 6-2 επί του Ιράν στην Αλ Ραγιάν του Κατάρ αποτελεί τη δεύτερη μεγαλύτερη νίκη της εθνικής Αγγλίας σε αγώνα τελικής φάσης παγκοσμίου κυπέλλου. Τα “Τρία Λιοντάρια” «άγγιξαν» το απόλυτο ρεκόρ τους, το οποίο είχε σημειωθεί στην προηγούμενη διοργάνωση, καθώς το 2018 στη Ρωσία είχαν νικήσει 6-1 τον Παναμά.

Πριν από αυτόν τον αγώνα, όμως, η μοναδική φορά που είχαν καταφέρει να σημειώσουν τουλάχιστον τέσσερα γκολ ήταν στον τελικό του 1966 και μάλιστα στην παράταση, όταν επικράτησαν 4-2 της Δυτικής Γερμανίας.
Στην παράταση είχε κριθεί κι άλλο ένα ματς, στο οποίο η Αγγλία σκόραρε τέσσερις φορές, με αντίπαλο το Βέλγιο το 1954 και σκορ ισόπαλο 4-4.

Εκείνο που καθιστά ιδιαίτερη τη νίκη επί του Ιράν στην πρεμιέρα του Μουντιάλ του Κατάρ είναι ότι για πρώτη φορά η Αγγλία έχει πέντε διαφορετικούς σκόρερ σε ένα ματς: Σακά (2), Μπέλιγχαμ, Στέρλινγκ, Ράσφορντ και Γκρίλις.

Το 2018 στο Νόβγκοροντ τα γκολ εναντίον του Παναμά είχαν πετύχει τρεις: Χάρι Κέιν (3), Στόουνς (2) και Λίνγκαρντ. Στον τελικό του 1966 χατ τρικ είχε πετύχει ο Τζεφ Χαρστ και ένα γκολ ο Πίτερς, ενώ το 1962 εναντίον του Βελγίου δύο γκολ είχε σημειώσει ο θρυλικός Νατ Λόφτχαους και άλλα δύο ο Άιβορ Μπρόουντις.

Aξίζει να σημειωθεί ότι πολλά προβλήματα σύνδεσης αντιμετώπισαν οι χρήστες του ΑΝΤ1+. Στη συνδρομητική πλατφόρμα του καναλιού του Αμαρουσίου μεταδιδόταν ο αγώνας της Αγγλίας με το Ιράν για τον δεύτερο όμιλο του Μουντιάλ, όταν στο δέκατο λεπτό κατέρρευσε.

Οι χρήστες δεν μπορούσαν να συνδεθούν στους λογαριασμούς τους. «Αγαπητοί χρήστες, η τεχνική ομάδα του ΑΝΤ1+ έχει εντοπίσει το πρόβλημα που παρουσιάστηκε κατά την προβολή του αγώνα Αγγλία – Ιράν και εργάζεται για την άμεση επίλυσή του. Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας», ανέφερε ο ΑΝΤ1 στα κοινωνικά δίκτυα. Ο αγώνας, πλέον, μεταδίδεται από την ιστοσελίδα του σταθμού.