Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ: 0-1 τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης

Τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού έβαλε ο ΠΑΟΚ

Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει το πρωτάθλημα, ήθελαν τη νίκη για λόγους γοήτρου, ενώ στον αντίποδα οι «ασπρόμαυροι» ήθελαν να φύγουν με το «τρίποντο» από το Φάληρο, στο πλαίσιο της προσπάθειάς τους για την κατάληψη της δεύτερης θέσης και τα κατάφεραν.

Διαιτητής του αγώνα ήτνα ο Ευάγγελος Μανούχος του συνδέσμου Αργολίδας, με βοηθούς τους Μπουξμπάουν και Καρατζίκα (VAR: Τζοβάρας, Σαμοΐλης).

Στο 32ο λεπτό ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών της εστίας του Πασχαλάκη, πριν αυτή καταλήξει άουτ.

Στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 14ο λεπτό του πρώτου μέρους με τον Μπίσεσβαρ, που σούταρε, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ, ενώ στο 42′ ο Σα έδιωξε εξουδετέρωσε το σουτ του Μαουρίσιο έξω απο την περιοχή.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε 2-3 καλές στιγμές, ενώ στο 77′ ο νεοεισελθών Χασάν έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 90ο λεπτό ο Μιχάι με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Σα, ανοίγοντας το σκορ για τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Πειραιώτες έφτασαν μία ανάσα από το 1-1, ωστόσο ο Πασχαλάκης ενήργησε σωτήρια, απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ, μετά το σουτ του Χασάν, ενώ γκολ του Χασάν στο 94 ακυρώθηκα ως οφσάιτ.

Το τελικό 0-1 έδωσε τη σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ, που έσπασε με αυτόν τον τρόπο και το αήττητο του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1

Γκολ: 90′ Μιχάι (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Γιαννούλης (ΠΑΟΚ), Ελαμπντελαουί (Ολυμπιακός), Ελ Καντουρί (ΠΑΟΚ), Μπουχαλάκης (Ολυμπιακός), Μπίσεσβάρ (ΠΑΟΚ), Σισέ (Ολυμπιακός), Μιχάι (ΠΑΟΚ)